jun 23, 2024

O nama

KOŠARKAŠKI KLUB INVALIDA VRBAS BANJALUKA

POČETAK: Istorija Košarkaškog kluba invalida Vrbas počela je da se piše 12. jula 2002. godine, simbolično na Petrovdan, uz druženje u sad već kultnom etno-bifeu “Medo” na Starčevici. Osnovali su ga Marinko Umičević, predsjednik kluba od osnivanja do danas, Goran Krsmanović prvi kapiten koji je poslije kratke i teške bolesti preminuo 2008. godine, Luka Jeličić, zamjenik predsjednika koji je 2021. godine izgubio bitku sa korona virusom, te Lukin vjerni prijatelj i personalni asistent Slavko Šimić. Klub je osnovan iz potrebe, da bi se osobe sa invaliditetom kroz sport socijalizovale, osjetile vrijednim i dostojnim, ali i rehabilitovale i smanjile mogućnost raznih ovisnosti i psihičkih bolesti. Sami počeci su bili jako teški, pogotovo kada se zna da je košarka u kolicima izuzetno skup sport. Bez adekvatnih kolica, dresova ili bilo koje druge opreme odigrana je i prva utakmica u kojoj je Vrbas izgubio od Maribora sa 6:2, ali i sa komičnom konstatacijom: “Bilo je puno koševa”. Vrbas je shvatio koliko ovaj klub može i treba da uradi za svoj grad da bi poboljšao status osoba sa invaliditetom. Polako su pored igrača gdje su bile uključene osobe sa dječijom paralizom, amputirci i paraplegičari, u klub počeli da se uključuju ljudi bez invaliditeta, kao igrači ili kao podrška. Mnogi nisu ni znali da postoji košarka koja se igra u kolicima i da jedan takav klub postoji i u našem gradu. Bitno je reći da se pravila košarke u kolicma i "standardne košarke" ne razlikuju mnogo, gotovo su ista samo su prilagođena košarkašima koji sjede. Ista je visina koša, isti se faulovi sude, imamo korake i postižemo i do stotinu koševa po utakmici. Pored ljudi koji imaju invaliditet ovu košarku mogu igrati i ljudi bez invaliditeta koji na terenu naravno igraju u kolicima i uz određena pravila. Tako je naša popularnost rasla. Vrbas je podupirao mnoge ideje, projekte, ali je i sam bio inicijator mnogih. Dobili prvi vrtić za djecu sa invaliditetom, prvu pristupačnu plažu na Vrbasu, rampe na ulazu u crkvu i mnoge druge kulturne, sportske, ali i privatne objekte. U mnogim zakonima i pravilnicima dopunjena su prava za OSI ili uvrštena neka nova. Počeli smo nastupati širom Evrope. Na početku su to bili turniri u Srbiji, Rumuniji i Hrvatskoj. Osvajajući turnire ponude su rasle, pa je Vrbas pored navedenih zemalja počeo učestvovati i osvajati turnire u Sloveniji, Austriji, Italiji i Češkoj Republici. Pored lige BiH koju igramo od osnivanja, 2010. godine prvi put igramo regionalnu ligu NLB, gdje dolazimo do samog finala i gubimo pola koša razlike.

USPJESI: Danas je Vrbas klub koji ima mnogobrojna osvojena prva mjesta na raznim turnirima, kao i na onim zvaničnim takmičenja. Naš rezultatski uspon počeo je od sezone 2013/14. kada smo prvi put prigrabili pehar namijenjen najboljem u regionalnoj NLB ligi koju smo dosad osvajali u sedam navrata i na pragu smo još jednog pehara za sezonu 2022/23. KKI Vrbas je u sezoni 2021/22. proveo u Bauerfeind ligi u kojoj je dominirao i na kraju stigao do šampionskog pehara. Osim toga devet godina uzastopno šampioni smo Lige BiH, dok smo pet puta osvajali Kup BiH. Ovom treba dodati da smo višestruki šampioni i pobjednici Kupa Republike Srpske.
Naš tim imao je zapažen nastupe u okviru Čelendž kupa, potom Evrolige 3, Evrolige 2, Evrolige 1 i EuroCupa 1.

PRIZNANJA: Postali smo sportski ambasadori Republike Srpske, Banjaluke i svih onih koji su vjerovali i koji i danas vjeruju u nas. Naši igrači nastupaju za mnoge reprezentacije, kao što su BiH, Srbija, Slovenija, Hrvatska... Boje kluba do sada je branilo gotovo 60 igrača i dvije dame na koje smo izuzetno ponosni, a to su: Andrea Stanišić i Biljana Nedić koja je danas kapiten tima. Zahvaljujući našem predsjedniku gospodinu Marinku Umičeviću koji je prije svega veliki čovjek i svim igračima otac i majka, mi smo odrasli u klubu koji je vrijedan poštovanja i divljenja. Trenutno imamo opreme koja broji značajan broj sportskih kolica vrijednih blizu 300 000 maraka. Od velikog prijatelja našeg kluba gospodina Miroslava Janjanina, dobili smo i sopstvenu himnu koja odzvanja dvoranama gdje god nastupamo. Imamo svoje prostorije u kojoj su izložena sva naša dosadašnja priznanja: nagrade, pehari i medalje. Sigurno da posebno mjesto zauzima Medalja zasluga za narod kojom je klub odlikovan 2022. godine od gospođe Željke Cvijanović koja je u to vrijeme bila predsjednica Republike Srpske, a koje je dodijeljeno povodom 9. Januara – Dana Republike Srpske. Te iste godine, isto odlikovanje, dobio je i naš predsjednik Marinko Umičević na koga smo svi ponosni i srećni što se baš on nalazi na čelu našeg trofejnog kluba. Tu je naravno i “Zlatni grb” grada Banjaluka kojeg smo dobili 2014. godine povodom 22. aprila - Dana oslobođenja našeg Grada, i to za ostvarene vrhunske rezultate u oblasti sporta. Pojedinačna priznanja od Grada Banjaluka dobili su: Marinko Umičević (2022. godine Ključ grada, sa Poveljom Počasni građanin grada Banjaluka i 2015. godine Plaketa grada Banjaluka), Igor Ignjatović (2012. godine Plaketa grada Banjaluka) i Biljana Nedić (2011. godine nagrađena u kategorji mladih uspješnih sportista).
Naši igrači više puta su birani za najbolje sportiste Banjaluke, Republike Srpske i BiH. Među njima nalaze se: Igor Ignjatović, Biljana Nedić, Vlado Švraka, Nenad Ritan, Dragan Sikima, Dražen Duvnjak, Pero Kuzmanović, Ante Štimac, Elvir Modronja…

PROSTORIJE: Naše prostorije koje se nalaze na adresi Starine Novaka 1A, su ujedno mjesto gdje se okupljamo, družimo, sabiramo utiske, gledamo utakmice i kujemo nove planove, taktike i učvršćujemo naša prijateljstva. Naš klub ima mnogo talentovanih ljudi koji se pored košarke bave i mnogim drugim stvarima, slikanjem, pjevanjem, drugim sportovima, studiraju, rade, imaju porodice, žive jedan normalan i ispunjen život. Svima je košarka mnogo toga pružila. Socijalizovala i rehabilitovala, sa klubom smo mnogo putovali, stekli nova poznanstva i prijateljstva, ali i razmjenili mnoga iskustva koja su nam bila od velike pomoći. Boreći se za mnoga prava, učestvujući u raznim kulturnim, sportskim, zabavnim aktivnostima pokazali smo da ljudi sa invaliditetom mogu biti i jesu korisni članovi društva i vrijedni poštovanja.

PONOS: Pokretači smo mnogih akcija, inicijativa i ideja. Takođe smo razbili predrasude i počeli otvoreno pričati o seksualnosti osoba sa invaliditetom koji se smatraju aseksualnim bićima. Mi smo mnogo više od sporta. Mi se borimo za prava osoba sa invaliditetom, ali i za prava svih ljudi koji su na marginama. Ponosno i dostojanstveno predstavljamo našu Banjaluku i Republiku Srpsku širom Starog kontinenta.
MI punimo dvorane navijačima i košarku u kolicima dovodimo na dostojanstven nivo.
MI smo jedna velika porodica koja je pored obaveza u klubu i privatno zajedno.
MI smo saigrači, drugari, kumovi, mi smo VRBAS – JEDAN I JEDINI

KKI VRBAS

Predsjednik: Marinko Umičević
Treneri: Aleksandar Vranješ, Goran Matić
Kondicioni trener: Milica Švraka
Kapiten: Biljana Nedić

Igrači kadar:
1. NERMIN HUJIĆ
5. DRAŽEN DUVNJAK
6. PERO KUZMANOVIĆ
8. ELVIR MODRONJA
9. ADEMIR DEMIROVIĆ
11. ANTE ŠTIMAC
12.  SLAVKO ŠIMIĆ
15. NENAD RITAN
16. DRAGAN SIKIMA
17. BILJANA NEDIĆ
20. VLADO ŠVRAKA
21. MUFID ČEJVAN
24. BOJAN BRKIĆ
25. DARIJO TEŠANOVIĆ
31. MILAN JOVIĆ


GDJE SMO